Web Doktoru BT Danışmanlık

Search
Close this search box.

Perfex CRM Entegrasyon ve Özelleştirme

Perfex CRM Entegrasyon ve Özelleştirme

İçindekiler

Giriş

Perfex CRM Entegrasyon ve Özelleştirme işlemleri için de yer alan özel fonksiyonlar eklenmesi, PHP bilgisi gerektirir. PHP tabanlı bir CRM (müşteri ilişkileri yönetim) olan Perfex CRM uygulaması ülkemizde de git gide rağbet gören bir uygulama olma yolunda ilerliyor. Konuyla ilgili daha önce de bir kaç makale yayınlamıştık. Popülerlik kazanmasında ki en büyük etken karışık bir arayüz sunmaması diyebiliriz. Bir çok CRM sistemi ilk görüşte kullanıcılarda biraz tedirginlik oluşturur; Perfex CRM’ de ise bu hem arayüz hem de gerekli doküman desteği ile bu tedirginlik asgari düzeyde diyebiliriz.

Perfex CRM özellikleri nelerdir?

Perfex CRM, küçük ve orta ölçekli işletmeler için tasarlanmış kapsamlı bir müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yazılımıdır. İşletmelerin müşteri verilerini, satışları, projeleri, faturaları ve diğer önemli iş süreçlerini kolaylıkla yönetmelerini sağlar.

Perfex CRM Entegrasyon ve Özelleştirme. Perfex CRM ekran görüntüsü

Perfex CRM’nin bazı özellikleri şunlardır:

 1. Müşteri Yönetimi: Müşteri bilgilerini toplamak, müşteri etkileşimlerini takip etmek, notlar eklemek ve müşteriye özel iletişim geçmişini görüntülemek için kapsamlı bir müşteri yönetim sistemi sunar.
 2. Satış Yönetimi: Teklif oluşturma, sözleşme yönetimi, satış fırsatlarını takip etme, satış hunisi analizi ve satış ekipleri için performans takibi gibi satış süreçlerini destekler.
 3. Proje Yönetimi: Projeleri oluşturma, görevler ve alt görevler atanması, zaman çizelgesi ve bütçe yönetimi, proje dosyaları ve belgelerinin paylaşılması gibi proje yönetimi işlevleri sunar.
 4. Fatura ve Ödeme Yönetimi: Faturalandırma sürecini otomatikleştirme, tekrarlayan faturalar oluşturma, ödeme takibi ve müşteriye fatura gönderme gibi finansal işlemleri kolaylaştırır.
 5. Destek Biletleri: Müşteri taleplerini yönetmek için bir destek bilet sistemi sunar. Müşteriler, sorunlarını bildirebilir ve destek ekibi bunları izleyebilir ve yanıtlayabilir.
 6. Raporlama ve Analiz: Satışlar, projeler, gelir-gider durumu, müşteri istatistikleri gibi verileri analiz etmek ve raporlamak için çeşitli görsel raporlar sunar.

Perfex CRM, kullanıcı dostu arayüzü, özelleştirilebilirlik seçenekleri ve geniş işlevselliği ile dikkat çeker. Ayrıca, ek modüller ve entegrasyonlarla da genişletilebilir. Perfex CRM, işletmelerin müşteri ilişkilerini daha iyi yönetmelerine ve iş süreçlerini optimize etmelerine yardımcı olmak için güçlü bir çözüm sunar.

Perfex CRM ya da herhangi bir CRM uygulamasını özelleştirebilir miyim?

Açık kaynak olduğu sürece Perfex CRM ya da herhangi başka bir CRM sisteminin özelleştirilmesi mümkündür. Aşağıda maddeler halinde bir CRM uygulamasının işletmenizin ihtiyaç ve tercihlerine göre özelleştirilmesi işlemlerini başlıklar halinde görebilirsiniz.

 • Arayüz özelleştirmesi: CRM uygulamasını kullanıcı arayüzünü, renkleri, logoları ve düzenini değiştirebilirsiniz.
 • Veri alanları ve formlar: İhtiyaç duyulan ekstra veri alanlarını veya özel form alanlarını CRM uygulamasına ekleyebilirsiniz. Perfex CRM hali hazırda bu fonksiyonu arayüz olarak sunuyor, yani herhangi bir kod müdahelesi olmadan da yapılabilir.
 • Raporlar ve analiz: İşletmenizin özel raporlama ihtiyaçlarını karşılamak için özel raporlar ve analizler oluşturulabilir.
 • Entegrasyonlar: CRM uygulamasını diğer iş uygulamalarıyla entegre etmek için API’ları veya entegrasyon eklentilerini kullanabilirsiniz.

CRM uygulamasını hangi sistemlere entegre edebilirim?

CRM uygulamaları, genellikle diğer iş uygulamalarıyla entegre edilebilir. Aşağıdaki sistemlere entegrasyon yapabilirsiniz, örnekler çoğaltılabilir. Zapier vs. ile bir çok konuda otomatik entegrasyon yapabilirsiniz.

 • E-posta pazarlama araçları: CRM uygulamasını e-posta pazarlama hizmetleriyle entegre ederek müşteri iletişimini geliştirebilirsiniz.
 • Muhasebe yazılımları: CRM uygulamasını muhasebe yazılımlarıyla entegre ederek satış ve finansal verileri senkronize edebilirsiniz.
 • Sosyal medya platformları: CRM uygulamasını sosyal medya platformlarıyla entegre ederek müşteri etkileşimlerini takip edebilirsiniz.
 • Müşteri destek yazılımları: CRM uygulamasını müşteri destek yazılımlarıyla entegre ederek müşteri taleplerini yönetebilirsiniz. Perfex CRM içinde yer alan Destek-Ticket alanı bu işe yarıyor.

CRM uygulamasında hangi veriler takip edilebilir?

Bir CRM uygulaması ya da konumuz olan Perfex CRM; genellikle aşağıdaki verileri takip etmenizi sağlar:

 • Müşteri bilgileri: İletişim bilgileri, demografik bilgiler, satın alma geçmişi gibi müşteriyle ilgili temel bilgileri takip edebilirsiniz.
 • Satış ve işlem verileri: Satış tutarları, ürünler, ödemeler, siparişler gibi işlemleri takip edebilirsiniz.(Perfex CRM için yazılan özel modüller ile WordPress-Woocommerce e-ticaret sitenizde ki tüm sipariş akışını takip edebilirsiniz.)
 • İletişim geçmişi: E-postalar, telefon görüşmeleri, toplantılar gibi müşteriyle yapılan iletişimleri kaydedebilirsiniz.
 • Müşteri etkileşimleri: Sosyal medya etkileşimleri, web sitesi ziyaretleri, pazarlama kampanyaları gibi müşteriyle olan etkileşimleri takip edebilirsiniz.

Perfex CRM Entegrasyon ve Özelleştirme için sunduğumuz hizmetler nelerdir?

Öncelikle sıfırdan şirket bilgilerinizin girilip ayarlanması ve yayına geçirilmesi de dahil olmak üzere, aşağıda yer verilen özelleştirme türlerini Perfex CRM için yapmaktayız.

 • SMS Modülümüzü incelemek için tıklayın
 • SMS ile müşteriye Destek talebi, Fatura, Proforma, Kredi notu, Görev oluşturma vb. ile ilgili gelişmelerin gönderilmesi,
 • Özel modüller yazılabilir.
 • Hazırdaki sistem üzerinde özelleştirmeler: Arayüz üzerinde, renk, görünüm karakter vs. gibi işlemler.
 • Yeni fatura proforma şablonları
 • Açık kaynak olması nedeniyle aklınıza gelebilecek neredeyse her tür özelleştirme işlemi yapılabilmektedir. Özelleştirme işlemleri Web sitesi özelleştirme hizmetimiz aracılığı ile yapılmaktadır.

Sonuç:

PHP tabanlı bir CRM uygulamasını, örneğimizde yer alan Perfex CRM gibi başarılı bir şekilde entegre etmek ve özelleştirmek, iş süreçlerinizi daha verimli hale getirmenize yardımcı olur. CRM uygulamasını başka alanlara entegre etmek ya da sisteme yeni entegrasyonlar yapmak, verilerinizi yönetmek ve müşterilerinizle daha etkili bir şekilde iletişim kurmak için önemli bir adımdır. Ayrıca, CRM uygulamasını işletmenizin ihtiyaçlarına uyacak şekilde özelleştirmek, verimliliği artırabilir ve iş süreçlerini optimize edebilir.

Picture of Web Doktoru
Web Doktoru
Matematikçi, Adli Bilişim Uzmanı, Bil. Yük. Müh. Full Stack Developer
İlginizi Çekebilir
Entegrasyon

Perfex CRM Entegrasyon ve Özelleştirme

Giriş Perfex CRM Entegrasyon ve Özelleştirme işlemleri için de yer alan özel fonksiyonlar eklenmesi, PHP bilgisi gerektirir. PHP tabanlı bir CRM (müşteri ilişkileri yönetim) olan

Bir yanıt yazın

Whatsapp ile mesaj göndermek için tıklayın

Telefon ile sadece 09:00 - 18:00 saatleri arası ulaşabilirsiniz.